Анкета для батьків «Я знаю свою дитину»

Стилі батьківського виховання

Мета. Ознайомити батьків зі стилями сімейного виховання та характерними ознаками розвитку дитини даних стилів виховання.

Кожна сімʼя, незалежно від соціального статусу та місця проживання, має свою систему виховання. Стилі спілкування батьків і дітей ділять на наступні: авторитарний, поступливий і демократичний . Кожний із цих стилів має свої особливості.

Тож ми розглянемо кожен з них, наголосимо на його характерних ознаках та вкажемо як він впливає на становлення особистості дитини.

Авторитарний стиль – це стиль сімейного виховання, при якому дитина не має права голосу в сімʼї, оскільки всі питання, що стосуються її життя, вирішуються без участі дитини. Батьки карають дитину за невдачі, контролюють, пригнічують силою та не цікавлять думкою дитини.

Наслідком цього виховання є становлення особистості без почуття власної гідності, нездатної приймати рішення або ж ,навпаки, особистості з підвищеною агресивністю та конфліктністю.

Поступливий стиль – стиль сімейного виховання, при якому батьки не ставлять дитині жодних обмежень, не беруть участь у вихованні, байдужі до проблем дитини.

Це може призвести до розвитку особистості, яка нездатна до прихильності, допомоги та підтримки. Іншим варіантом є особистість з почуттям вседозволеності та безвідповідальності.

Демократичний стиль – стиль сімейного виховання, при якому батьки орієнтовані на особистість дитини, її активної ролі в родині, власному житті. Дитина виховується як самостійна, самобутня особистість. При демократичному стилі виховання відбувається найбільш гармонічний і різносторонній розвиток особистості дитини. Така дитина вміє самостійно приймати рішення й відповідати за свої вчинки; вміє будувати близькі й доброзичливі відносини з навколишніми.

Шановні батьки! Пам’ятайте, що для Вашої дитини найголовніше – це Ваша любов і Ваша повага. Вам пропонується вибрати відповідь на запитання, яка найбільш всього відповідає стосункам між Вами та дітьми. Відповіді на питання анкети допоможуть Вам визначити, який стиль (авторитарний, демократичний, потуральний) переважає у Вашому сімейному вихованні.

Шановні батьки! Вам пропонуються запитання, відповіді на які допоможуть вам визначити емоційну атмосферу в сімʼї.

Рекомендації батькам щодо виховання повноцінної особистості

· Враховуйте позицію дитини, її бажання й переживання. Спробуйте ненадовго поставити себе на її місце!

· Намагайтеся давати інструкції у формі пропозиції, а не розпорядження, наказу.

· Заборони й заходи покарання повинні бути зрозумілі дитині, заздалегідь із нею обговорені й прийняті обома сторонами (батьками й дитиною).

· Будь-які осудження повинні бути адресовані не до особистості дитини, а до конкретних її дій.

· Допоможіть дитині брати участь у житті родини, чітко позначте функціональні обов'язки в родині, свої вимоги й очікування.

· Проявляйте «щиросердечну теплоту» до дитини, підкреслюйте її важливість для вас і винятковість, розмовляйте з нею і цікавтеся її думкою.

· Пам’ятайте, що дитині необхідно ваша щира участь у її житті!

· Допомагайте, але не намагайтеся вирішувати за неї всі проблеми;

· Стимулюйте спілкування з однолітками.

· Дозуйте опіку, дозуйте волю, дозуйте похвалу й осудження.

· Надавайте вашій дитині самостійність і свободу вибору. Вона має право

· робити помилки й вчитися на них.

· Не вимагайте від дитини тільки правильних, з вашого погляду, вчинків,

прийміть її такою, якою вона є.

Кiлькiсть переглядiв: 113

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.